Ükski inimene ei ole saar, teda ümbritsevad teised ja ta ise koosneb erinevatest tahkudest. Me oleme alati teiste inimesega ühenduses, oleme suhtes, ka siis kui seda ei tunne, ka siis kui on nii raske ja valus, et raske on uskuda. Üle kõige igatseme olla seotud ja kogeda ühenduses olemise tunnet. Oskame igatseda ühendust oma lähedastega, aga rõõmustame ka selle üle kui saame kontakti oma kadunud või maha vaikitud osadega, teiste inimestega ja terve maailmaga. Me ei saa kogeda elu terviklikkust, kui meil puuduvad lähedussuhted teiste inimestega ja kui me ei tunne seotust ülejäänud maailmaga. Nendel hetkedel võimegi tunda, et me oleme justkui üksi jäänud, meiega on midagi juhtunud. Me tunneme ennast puudulikuna,  suhetes isoleerituna ja üksildasena.  Kadunud on elurõõm, kirg, lähedus ja mõistmine. Ja mingil hetkel seisame „ristteel“, et võtta vastu otsus, kuidas edasi.

Kui läänemaailmas on keerukatel eluperioodidel terapeudi abi otsimine enesestmõistetav käitumisviis, siis nõukogude taustaga Eestis veel veidi vähem levinud. Psühholoogia oli Nõukogude Liidus keelatud teadus ja seltsimehed pidid saama igaüks ise oma eluga hakkama. Õnneks on selline mõtteviis vähenemas ja üha enam leidub ka eestlasi, kelle jaoks tundub normaalne enne tähtsate otsuste langetamist või suhetes raskusi kogedes paluda abi professionaalidelt. Ei ole midagi kallimat ega olulisemat (vaimsest) tervisest ja lähedastest peresuhetest.

Eestis on ülimalt populaarne Imago paarisuhteteraapia. See meetod on pärit USA-st, meetodi looja Harville Hendrixi raamatuid on Eesti keeles ka avaldatus (link). Võrreldes filmides sageli kujutatud pereteraapiaga, kus terapeut kipub paarile õpetusi ja kohati lihtsameelsed käitumisjuhiseid jagama, kedagi süüdi voi õigeks mõistma ja paari eest tähtsaid otsuseid langetama, on Imago Paarisuhteteraapial mitmeid erinevusi.

Imagos ei ole terapeut kummagi partneri poolt, ta on täiesti neutraalne. Kui inimesed on tülis, siis kipub ikka kumbki oma vaatenurka rõhutama ja raske on korraga näha ka partneri seisukohta ja mõelda, mis on parim meie suhtele. Terapeut võtab siin tasakaalustava rolli – ta hoolitseb, et mõlemad partnerid saaksid oma vaatenurka avada ja tunda, et teda on kuuldud ja partner teda mõistab, ja veelgi enam – partnerile läheb korda, mis tema on mõelnud, tundnud ja kogenud (jah, meil on selleks oma spetsiaalne meetod!).

Imago teraapias ei toimu tülitsemist ja teineteise süüdistamist, terapeut hoolitseb selle eest, et kumbki partner võtaks vastutuse oma tunnete ja käitumise eest, räägiks läbi oma vajaduste ja kogemuste, jättes teisele inimesele sama võimaluse. Kogu seansi jooksul ei püüta kunagi leida süüdlasi, vaid töötatakse selle nimel, et luua sügavamat mõistmist – millised kummagi varasemad kogemused, lapsepõlvest saadud haavad või rahuldamata vajadused tingivad raskusi, millega paar parasjagu silmitsi seisab.

Imago teraapia on suhtetöö meetod, mis aitab taastada kontakti iseenda kaotatud osadega, partneriga ja teiste oluliste inimestega.  See on viis anda inimestele informatsiooni, ja mis kõige tähtsam, õpetada neile töövahendeid, et :

 • muuta meie valikuid ja hoiakuid mõjutavaid alateadlikke suhteaspekte teadlikumaks
 • mõista, et konfliktidel on tegelikult sügavamad juured
 • olla edukas enda tervenemises ja kasvamises
 • õppida, kuidas anda partnerile teada oma vajadustest turvalisel moel
 • muuta konflikt võimaluseks, mis aitab meil liikuda sügavama läheduse ja ühenduse suunas
 • teha väikeseid samme suurte muutuste eesmärgil, mis võimaldab meil tunda ennast terviklikumana, elusana, õnnelikumana – ja seda nii paarisuhtes kui ka üksikisikuna
 • olla partnerile valu valmistaja asemel pigem rõõmutooja
 • mõista kuidas teise inimese teadlik vajaduste täitmine võib olla võimalus sinu kasvamiseks.

Ja mis kõige tähtsam, saada aru, kuidas saan ise muuta oma suhteid avatumaks, tuua tagasi oma suhetesse rõõm, kirg, lähedus ja mõistmine – kõik see, mida tundsime suhtes mingi hetk kadunud olevat. Et jõuda sügavama mõistmise, tunnetuseni ja taastada lähedust, on Imago teraapia suurepäraseks vahendiks. Kõige rahulduspakkuvam armastussuhe on see, kui kaks inimest saavad olla lähedastes suhetes, kuid samal ajal jääda selles iseendaks.

Imago Paariteraapia (nagu ka teiste teraapiate) puhul ei ole mõtet oodata suuri muutusi esimese seansi järel. Terapeutidena oleme märganud, et keskmiselt on vaja 5-7 seanssi, mille vahelistel aegadel paar samuti aktiivselt oma suhtega tegeleb, et esimesed kvalitatiivseid muutused ilmneksid. Olenevalt paarist vajab muutuste juurutamine 12 või rohkem senanssi. Kui inimesed on elanud aastaid mittetoimivad suhtes ja kibestumist kogunud, siis selle lahendamine, usalduse ja läheduse taastamine on täiesti võimalik, aga võtab aega.

Mõnikord kui paar tuleb meie juurde mingi kindla probleemiga, õnnestub sellele probleemile kiire lahendus leida. Teinekord võtab lahenduse otsimine rohkem aega, sest probleemi juured on väga sügaval. Aga mõnikord juhtub ka nii, et see esialgne probleem muutub ebaoluliseks – partnerid tunnevad taastatud lähedustundest ja taas leitud kirest romantikast nii suurt rõõmu, et probleem ei häirigi enam.

Imago teraapia võimalused:

 • abi paari ühenduse taastamisel, sügavama mõistmise loomisel
 • Kummagi partneri isiksuslik kasv läbi suhte
 • Paari toetamine ja ühenduse taastamine pärast truudusetust
 • Raskete elusituatsioonide läbielamine (lein, kolimine, haigus, lahutus)
 • Turvaline ja toetatud lahkuminek
 • Suhte visiooni loomine
 • Generatsioonide vaheline suhtetöö (kooliealise lapse ja vanema vahelised seansid)

Rahvusvahelised Imago koolitused ja töötoad, mis on saadaval ka Eestis:

 • Teekond soovitud armastuseni – 2-3 päevane paaride töötuba kõigile paaridele, olenemata sellest, millises staadiumis on suhe
 • Alustage õigesti, jääge kokku – ühepäevane töötuba paaridele, kes on alles oma suhte alguses ja tahavad olla valmistunud võimalikeks raskusteks, mida elu võib tuua (NB! See on hea idee pulmakingiks)
 • Uus viis armastada – 6-nädalane programm, kus kord nädalas kohtutakse ja tegeletakse suhte jaoks oluliste teemadega, omandatakse oskus ise oma suhte eest

Imago teraapiat ja koolitusi tohivad läbi viia ainult sertifitseeritud Imago paarisuhteterapeudid, paaride töötoa “Teekond soovitud armastuseni” läbiviimiseks vajab sertifitseeritud terapeut veel lisakoolitust ja litsentsi. Kõik Imago terapeudid on rahvusvahelise organisatsiooni Imago Relationships International liikmed, selle peakorter asub USAs, ning programme, koolitusi ja litsentse haldab rahvusvaheline büroo. Igal riigil (hetkel levinud 32 riiki) on ka oma kohalik ühing, Eestis koondab terapeute Imago Eesti MTÜ.

Just nüüd on õige aeg iseenda ja oma suhete eest hoolitseda! Nagu Imago Teraapia looja, Harville Hendrix, on öelnud: „Suhtes me sünnime, suhtes saame haavata ja suhtes me ka terveneme.“

(Kaasautor: Siiri- Liis Kraav)